Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 12:16 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next

Που μένετε;
Γενεύη 13%  13%  [ 13 ]
Λωζάνη 6%  6%  [ 6 ]
Βέρνη 5%  5%  [ 5 ]
Ζυρίχη 19%  19%  [ 19 ]
Βασιλεία 3%  3%  [ 3 ]
Λουκέρνη 1%  1%  [ 1 ]
Άλλη πόλη της Ελβετίας 21%  21%  [ 21 ]
Μένω στα σύνορα με Γαλλία/Γερμανία/Ιταλία αλλά δουλεύω Ελβετία 5%  5%  [ 5 ]
Εκτός Ελβετίας αλλά θέλω να έρθω 28%  28%  [ 29 ]
Εκτός Ελβετίας και δεν με ενδιαφέρει να έρθω 0%  0%  [ 0 ]
Total votes: 102
Author Message
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 2:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Jul 16, 2013 2:07 pm
Posts: 3
Location: Busswil,Bern
Χαιρετώ όλους. Είμαι ο Δημήτρης και μένω στο Busswil στην περιφέρεια Βέρνης εδώ και δύο μήνες :)


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 3:34 pm 
Offline

Joined: Fri Jul 12, 2013 6:02 am
Posts: 21
Location: Zürich
Καλησπέρα σε όλους,

με λένε Ρόζμαρη και μένω στο Rοthrist πάνω κάτω ένα χρόνο, στην Ελβετία είμαι από το 2004 το Σεπτέμβριο.

Πολλά χαιρετίσματα :)

_________________
"Ausculto disco"
Beratung und Coaching
Lern- und Arbeits-Coaching
Meditationen und Energie-Arbeit

Bernstrasse 92
4852 Rothrist
+41 76 436 98 53

http://www.ausculto-disco.ch


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Thu Jul 18, 2013 2:50 pm 
Offline

Joined: Mon Jul 15, 2013 11:29 am
Posts: 2
Location: Le Sentier
Ειμαι η Κατερινα και μενω στο Le Sentier συνορα με Γαλλια 40 λεπτα απο Λωζανη.Εκει που η λιμνη παγωνη τον χειμωνα και ερχονται ολοι για περπατημα στην λιμνη.Ζω απο το 2009 και τους μονους ελληνες που εχω γνωρισει ειναι καποιοι γατροι και μονο με μια κοπελα κραταω επαφη.Ελληνες ειμαστε ασ συσπειρωθουμε απο ολα τα καντονια να τους δειξουμε τι σημαινει Ελληνας.Καλη επιτυχια στο Forum.Εδω που μενω θεωρουν οτι η ελλαδα ειναι εξωτικο μερος και με ρωτησαν αν εχουμε ελατα γιατι τους εφερα μελι απο την ελλαδα.


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Fri Aug 02, 2013 8:14 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 7:38 pm
Posts: 9
Πολλά χαιρετίσματα σε όλους τους ΈΛΛΗΝΕΣ από τη Ζυρίχη.
Καλή επιτυχία στο foroum


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Thu Aug 08, 2013 1:39 am 
Offline

Joined: Thu Aug 08, 2013 1:21 am
Posts: 1
Geia sas,
Me lene Kalypso kai zo sto Zug, eimai stin Elvetia 2 xronia
Xarika polu pou epitelous ftiaxtike auto to forum, to skeftomoun sunexos :)
Bravo kai eimai sigouri oti tha exei epitixia


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Sat Aug 10, 2013 10:14 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 10, 2013 9:33 pm
Posts: 8
Location: Neuchâtel
Με λένε Όλγα και έχω πρόσφατα εγκατασταθεί στην πόλη του Neuchâtel, πάνω από την ομώνυμη λίμνη. Χάρηκα ιδιαίτερα με τη δημιουργία του forum και εύχομαι κάθε επιτυχία. Μέσα σαν κι αυτό μπορούν να μας φέρουν κοντά.


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Fri Aug 16, 2013 9:34 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 2:08 pm
Posts: 2
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΛΕΓΟΜΑΙ ΡΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΕ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ(ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ) ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ SAP FI CO CONSULTANT ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ!ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΑΝΩ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Fri Aug 16, 2013 11:54 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 10, 2013 9:33 pm
Posts: 8
Location: Neuchâtel
Quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΛΕΓΟΜΑΙ ΡΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΕ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ(ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ) ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ SAP FI CO CONSULTANT ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ!ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΑΝΩ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Εχω πρόσφατα περάσει αυτή τη διαδικασία, πράγματι απαιτείται χρόνος, οι θέσεις είναι λίγες και οι απαντήσεις αργούν. Υπομονή χρειάζεται. Εντωμεταξύ πολύ ευχαρίστως να σας δώσω πληροφορίες σχετικά με κόστος ζωής και διαδικασίες, βέβαια επειδή είμαι λίγο καιρό εδώ εχω μία γενική εικόνα για κάποια θέματα. Καλύτερα να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα και όσοι γνωρίζουν και επιθυμούν να δίνουν στοιχεία και όποια βοήθεια μπορούν.


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Sat Aug 17, 2013 4:29 am 
Offline

Joined: Sat Aug 17, 2013 4:18 am
Posts: 1
Καλησπερα και απο εμενα σε ολη την διαδικτυακη παρεα. Βρισκομαι στην ελβετια εδω και λιγο καιρο για μονιμη εγκατασταση και κατοικω στην πολη του Zug. Ευχωμαι στους χρηστες του Φορουμ καθως και τους διαχειριστες του, καλη συνεχεια και τα συγχαρητηρια μου για την δημιουργια του.


Top
   
 Post subject: Re: Που μένετε;
PostPosted: Sun Aug 18, 2013 11:58 am 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 2:08 pm
Posts: 2
Quote:
Quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΛΕΓΟΜΑΙ ΡΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΕ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ(ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ) ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ SAP FI CO CONSULTANT ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ!ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΑΝΩ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ!ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Εχω πρόσφατα περάσει αυτή τη διαδικασία, πράγματι απαιτείται χρόνος, οι θέσεις είναι λίγες και οι απαντήσεις αργούν. Υπομονή χρειάζεται. Εντωμεταξύ πολύ ευχαρίστως να σας δώσω πληροφορίες σχετικά με κόστος ζωής και διαδικασίες, βέβαια επειδή είμαι λίγο καιρό εδώ εχω μία γενική εικόνα για κάποια θέματα. Καλύτερα να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα και όσοι γνωρίζουν και επιθυμούν να δίνουν στοιχεία και όποια βοήθεια μπορούν.
ΟΛΓΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΟΥ!(ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ)!ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ(π.χ μαθαινουμε γερμανικα γιατι μας τα ζητανε).ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ 5 ΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ(ΠΕΡΙΠΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ).ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ.ΙΣΧΥΕΙ?ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ 2500CHF?ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited