Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Fri Mar 29, 2024 9:12 am

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 2:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Sep 19, 2013 12:43 pm
Posts: 2
:D :D :D :D
Χαίρετε αδέρφια!

Είμαι πολύ χαρούμενος που από 1η Σεπτεμβρίου θα εργάζομαι στη Βέρνη ως ειδικευόμενος ιατρός. Θα έρθω με τη γυναίκα μου οδικώς μέσω Ιταλίας στην Ελβετία. Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα τη βοήθειά σας.

1. Το αυτοκίνητό μου που είναι με ελληνικές πινακίδες στο όνομά μου, θα έχω κάποιο πρόβλημα (τουλαχ για τον πρώτο χρόνο)? Θα πάρω κάποια πράσινη κάρτα και η ελληνική μου ασφάλεια λήγει φλεβάρη του 2015

2. Στο τελωνείο στα σύνορα της Ελβετίας πρέπει να προσέξω κάτι; Σκέφτομαι να πάρω από Ελλάδα κάμποσο λάδι, μέλι, ελιές κ 2-3 μπουκάλια παραδοσιακό λικερ. Ίσως και κάποια άλλα τρόφιμα καθώς και ρούχα κ προσωπικά αντικείμενα.

3. Κάποια χαρτιά που θα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε από ελλάδα? Σκέφτομαι να έχω πιστοποιητικό γεννήσεως και οικογενειακής κατάστασης καθώς και ποινικό μητρώο επίσημα στα γερμανικά με σφραγίδα χάγης. Επίσης διαβατήριο κ νέου τύπου ταυτότητα και πτυχίο επίσης μεταφρασμένο. Κάτι άλλο σημαντικό που μου διαφεύγει;

4. Σπίτι δεν έχω βρει ακόμα αλλά έβαλα αγγελία προχθες και μου είπαν και από το νοσοκομείο ότι θα με βοηθήσουν στην ανεύρεση. Λέτε να κινηθω παράλληλα μέσω κάποιου σάιτ (comparis, homegate klp)? Αν έρθω κατά τις 27 Αυγούστου θα προλάβω λέτε να τακτοποιηθώ;

5. Η γυναίκα μου είναι δασκάλα (δημοτικής εκπαίδευσης). Κάποια ιδέα για το πως μπορεί να απασχοληθεί; αναγνωρίζεται το πτυχίο του απθ; χρειάζεται κάποιες εξετάσεις για επάρκεια γλώσσας/άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και είναι εύκολο να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό (πχ ειδική αγωγή) σε Ελβετία;

6. Για να ανοίξω ελβετικό λογαριασμό προκειμένου να μπαίνει εκεί ο μισθός μου, είναι κάτι το εύκολο; θα χρειαστώ κάποιο έγγραφο από ελλάδα;

7. κάτι άκουσα ότι πρέπει να είμαι δηλωμένος μόνιμος κάτοικος εξωτερικού όταν θα γίνει η φορολογία του επόμενου έτους. Μήπως γνωρίζετε κάτι πάνω σ' αυτό;

Αν με οποιοδήποτε τρόπο μπορείτε να βοηθήσετε με συμβουλές για την ομαλή μας εγκατάσταση/μετακόμιση θα σας είμαστε ευγνώμονες

Μιχάλης - Άρτεμη


Top
   
PostPosted: Thu Aug 21, 2014 12:47 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 10, 2013 9:33 pm
Posts: 8
Location: Neuchâtel
Μιχάλη - Άρτεμη, καλώς να ορίσετε στην Ελβετία. Οι ερωτήσεις είναι πολλές και σας στέλνω προσωπικό μήνυμα.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited