Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 8:04 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Feb 24, 2014 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 24, 2014 11:26 am
Posts: 2
Καλησπέρα σας,

Είμαι 21 ετών και δουλεύω στο Zug 6 μήνες σαν SAP NetWeaver Consultant.
Έχω τεράστιο πρόβλημα, ψάχνω εδώ και 2 μήνες για σπίτι γιατί το παρόν διαμέρισμα που κατοικώ το χρειάζεται ο ιδιοκτήτης, και δεν μπορώ να βρω τίποτα.
Έχω κάνει αρκετά applications, οι περισσότεροι δεν απαντάνε, ακόμα και για συγκατοίκηση δεν έχω πάρει κάποια ανταπόκριση.
Το bewilligung μου είναι τύπου B και λήγει σε 4 μέρες (28.02.2014), έχω επικοινωνήσει με την πρεσβεία και παραξενεύθηκαν ότι μου δώσαν εξάμηνο πάσο τύπου B.
Με ενημέρωσαν πως πρέπει να απευθυνθώ κατευθείαν στο αλλοδαπών της περιοχής μου, και κατέληξα πως πρέπει να βρω διαμέρισμα άνω των 500 CHF για να μου ανανεώσουν το bewilligung.
Αν έχετε να προτείνεται κάποια λύση, ένα διαμέρισμα προς ενοικίαση σε άμεσο χρόνο, ή τη συμβουλή σας, θα σας ήμουν υπόχρεος.

Mit besten Grüssen,
Marios Toumanis


Top
   
PostPosted: Tue Feb 25, 2014 4:22 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Προσωπικά δεν μπορώ να πω πολλά για την περιοχή της Ζυρίχης μιας και ζω στην ακριβώς απέναντι γωνία της χώρας. Αυτό που ξέρω και ισχύει καθολικά είναι ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, και μάλιστα σήμερα διάβαζα και αυτό: http://www.thelocal.ch/20140225/apartme ... nth-search
Στα θετικά μπορώ να πω ότι ανάλογα με το καντόνι και την περιοχή υπάρχουν λίστες που μπορείς να γραφτείς (π.χ. σε συνταξιοδοτικά ταμεία που επενδύουν σε κατοικίες - και όχι σε δομημένα ομόλογα όπως κάτι γνωστοί μας) οι οποίοι δίνουν προτεραιότητα ανάλογα με το πόσο επείγουσα είναι η κάθε ανάγκη (οικογένεια με παιδιά, χαμηλό εισόδημα κτλ). Αλλά και πάλι δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα γερμανόφωνα καντόνια. Ίσως είναι καλή ιδέα να απευθυνθείς στο γραφείο του πληθυσμού (στη Γενεύη εδώ λέγεται OCP) και να ζητήσεις πληροφορίες για αυτά, καθώς και στα sites του καντονίου αλλά και του δήμου που είσαι τώρα. Για το Β μου κάνει και μένα εντύπωση, μιας και όταν πήρα το πρώτο μου Β ήταν 5ετίας κατευθείαν, συνήθως για κατόχους διαβατηρίου Ε.Ε. έτσι ήταν. Θα αλλάξει σύντομα αυτό μετά τις γνωστές αλλαγές, αλλά από όσο ήξερα ισχύει το παλιό σύστημα αυτή τη στιγμή.

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Tue Feb 25, 2014 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 24, 2014 11:26 am
Posts: 2
Quote:
Προσωπικά δεν μπορώ να πω πολλά για την περιοχή της Ζυρίχης μιας και ζω στην ακριβώς απέναντι γωνία της χώρας. Αυτό που ξέρω και ισχύει καθολικά είναι ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, και μάλιστα σήμερα διάβαζα και αυτό: http://www.thelocal.ch/20140225/apartme ... nth-search
Στα θετικά μπορώ να πω ότι ανάλογα με το καντόνι και την περιοχή υπάρχουν λίστες που μπορείς να γραφτείς (π.χ. σε συνταξιοδοτικά ταμεία που επενδύουν σε κατοικίες - και όχι σε δομημένα ομόλογα όπως κάτι γνωστοί μας) οι οποίοι δίνουν προτεραιότητα ανάλογα με το πόσο επείγουσα είναι η κάθε ανάγκη (οικογένεια με παιδιά, χαμηλό εισόδημα κτλ). Αλλά και πάλι δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα γερμανόφωνα καντόνια. Ίσως είναι καλή ιδέα να απευθυνθείς στο γραφείο του πληθυσμού (στη Γενεύη εδώ λέγεται OCP) και να ζητήσεις πληροφορίες για αυτά, καθώς και στα sites του καντονίου αλλά και του δήμου που είσαι τώρα. Για το Β μου κάνει και μένα εντύπωση, μιας και όταν πήρα το πρώτο μου Β ήταν 5ετίας κατευθείαν, συνήθως για κατόχους διαβατηρίου Ε.Ε. έτσι ήταν. Θα αλλάξει σύντομα αυτό μετά τις γνωστές αλλαγές, αλλά από όσο ήξερα ισχύει το παλιό σύστημα αυτή τη στιγμή.
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Best Regards,
Marios


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited