Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 1:45 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed Apr 29, 2015 8:12 am 
Offline

Joined: Sun Apr 26, 2015 5:12 pm
Posts: 1
Φέτος το Πάσχα ήμασταν με τον Ελβετό σύζυγό μου στον Άγιο Δημήτριο της Ζυριχης. Πήγαμε απο νωρίς και σταθήκαμε σε μια γωνία με τις λαμπάδες ανά χείρας... Η αλήθεια ειναι ότι δεν έχουμε επαφες με την ελληνική κοινότητα παρά μόνο το Πάσχα και αυτο οχι πάντα, οπότε σταθήκαμε ήσυχα στη γωνιά μας και κοιτάζαμε... Κύριες με λαμπερά χτενίσματα (αυτες ειναι μάλλον που συντηρούν τα ακριβά κομμωτήρια της Ελβετιας διότι οι περισσότερες Ελβετιδες φίλες μου δεν πηγαίνουν σχεδόν ποτέ...Διαφορετικά ενδιαφέροντα γαρ!) πήγαιναν και έρχονταν με το κλασικό τρίπτυχο "γόβα" "τσαντάρα" "υφάκι" της νεόπλουτης Ελληνίδας... Οι συνοδοί τους κλασικοί Ελληναρες με το κουστούμι και το φρεσκοξυρισμενο μάγουλο έκαναν το σύζυγό μου να εκφράσει την απορία "Θα πάνε σε επαγγελματικό meeting μετά;" "Οχι" του απαντώ, "έτσι ερχόμαστε στην Εκκλησία το Πάσχα, σα λατέρνες!" Απο την άλλη στεκόντουσαν κατι κοριτσάκια με ύφος μπλαζέ και τσαντάρα XXL μέσα στην εκκλησία (πραγματικά απορώ τι στο καλό περιείχε αυτη η τσαντάρα που ήταν τόσο απαραίτητο να το φέρουν μαζί τους στην Εκκλησία το βράδυ της Αναστάσης!) ανταλλάσσοντας λόγια αγάπης και αβρότητας: "Αχ είσαι έγκυος χρυσή μου; Μα πόσο χαίρομαι..." κοιτάζοντας την υποτιθέμενη φίλη τους με ύφος "Αχ που να σου καεί το μαλλί απο την λαμπάδα!" Επίσης θέλω να σχολιάσω το θέμα με τα τσόφλια απο τα σπασμένα αυγά που λέρωναν τα καθαρά πεζοδρόμια της Ζυριχης μετα την Ανάσταση...Δε νομίζω ότι ειναι καλό να κουβαλάμε την καγκουριά και τη χωριατίλα μαζί μας στο εξωτερικό! Γενικώς είδαμε όλη την τάση επίδειξης, υποκρισίας και μεγαλομανίας, που εγώ ειχα βιώσει και στην Ελλάδα, πήραμε το Άγιο Φως και φύγαμε χωρις να νιώσουμε καμία κατάνυξη... Κρίμα!


Top
   
PostPosted: Thu Aug 06, 2015 9:36 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Φοβερή περιγραφή αλλά προσωπικά δεν μου κάνει καμία εντύπωση αυτό που περιγράφεις. Πολύς κόσμος που ήρθε προηγούμενες δεκαετίες έφερε μαζί του ότι είχε εκείνη τη στιγμή από την Ελλάδα και το διαφύλαξε αυτούσιο, ως "δεσμό" με την πατρίδα, παρόλο που στην Ελλάδα αυτό μπορεί να εξαλείφθηκε ήδη.

_________________
Marios


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited