Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 6:40 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon May 20, 2013 8:13 pm 
Offline

Joined: Thu May 16, 2013 7:44 pm
Posts: 8
Location: νυον
Γεια σας,

Γνωριζεται μηπως ανωτατο χρονικο οριο για να κυκλοφορει αυτοκινητο με ελληνικα νουμερα στην Ελβετια ?

Ειχα διαβασει για ενα χρονο αλλα προσφατα ακουσα για δυο χρονια απο την ημερομηνια της αδειας παραμονης.

ευχαριστω
χπ


Top
   
PostPosted: Thu May 23, 2013 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed May 15, 2013 10:44 am
Posts: 4
Καλημέρες,

σύμφωνα με αυτό: http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... ltag-e.pdf

H αλλαγή πινακίδων και άδειας οδήγησης πρέπει να γίνει εντός ενός χρόνου για όσους μένουν Ελβετία.

_________________
http://chrislaz.net/


Top
   
PostPosted: Fri May 24, 2013 3:15 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Quote:
Καλημέρες,

σύμφωνα με αυτό: http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... ltag-e.pdf

H αλλαγή πινακίδων και άδειας οδήγησης πρέπει να γίνει εντός ενός χρόνου για όσους μένουν Ελβετία.
Αυτός είναι όντως ο κανόνας. Προσωπικά μου κανανε τη χάρη και μου αλλάξανε άδεια μετά από 3 χρόνια στη Γενεύη, επειδή δεν είχα κάνει register κανένα αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αν μου κάνανε χάρη ή υπάρχει παραθυράκι.

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Sat May 25, 2013 3:33 pm 
Offline

Joined: Thu May 16, 2013 7:44 pm
Posts: 8
Location: νυον
Mαριε και Χρηστο ευχαριστω για το λινκ.

θα το κοιταξω συντομα.

Ευχαριστω
χαρης


Top
   
PostPosted: Thu May 30, 2013 12:23 pm 
Offline

Joined: Thu May 30, 2013 12:15 pm
Posts: 4
Χαρη,
πινακιδες χρειαζεται να αλλαξεις εφ-οσον το αυτοκινητο ειναι στο ονομα σου. Εαν δεν ειναι, δε χρειαζεται. Για το δικο μου σκεφτομουν να το μεταβιβασω στην αδερφη μου για να γλυτωσω ολη τη μανουρα και τα λεφτα για την αλλαγη πινακιδων που στην ουσια κανεις " εισαγωγη".


Top
   
PostPosted: Fri May 31, 2013 9:13 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Quote:
Χαρη,
πινακιδες χρειαζεται να αλλαξεις εφ-οσον το αυτοκινητο ειναι στο ονομα σου. Εαν δεν ειναι, δε χρειαζεται. Για το δικο μου σκεφτομουν να το μεταβιβασω στην αδερφη μου για να γλυτωσω ολη τη μανουρα και τα λεφτα για την αλλαγη πινακιδων που στην ουσια κανεις " εισαγωγη".
Πόσα περίπου είναι τα έξοδα; Έχει και δασμούς τελωνειόυ για την εισαγωγή που λες;

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 11:35 am 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
to autokinito dikeoute o kathenas na to kratisi me ellinika noumera apo 1 eos 2 xronia exartate apo tin apofasi tou grafiou siginonion to telonio su dini 2 xronia apo tin imera egrafis sou stin elvetia.ean to autokinito ine palio meta tin pareleusi tou xronou kalitera na to girisete piso para na to valete elvetika noumera gia ton logo oti auto dikeouste na to kanete monon mia fora atelos gia na min xasete to dikeoma sas na to kanete argotera gia ena alo kenourio i elafros metaxirismeno.auta pou sas grafo den ine oti ta diavasa kapou alla ta exo kani idi


Top
   
PostPosted: Mon Nov 10, 2014 12:02 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 10, 2014 11:50 am
Posts: 1
Όχι, δεν είναι θέμα update. Θα ασχοληθώ με το θέμα:) Προς το παρόν, καθάρισα όλο το forum.

_________________
Pass your Testking 642-813 on first attempt using Harvard University and other resources. We offer 100% success in SAP with up to date testking University of Wisconsin - Madison by experts. You can also find Youtube Good Luck.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited