Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 5:16 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 4:46 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 22, 2014 4:07 pm
Posts: 12
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΖΥΡΙΧΗ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΑΡΧΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ?ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? zkdepi@yahoo.gr


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 6:57 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
Καλησπερα σας

Για να γραφτειτε στο δήμο της περιοχής θα πρέπει να έχετε τα εξής. Το συμβόλαιο της εταιριας οπου έχετε βρει εργασία, το μισθωτήριο συμβόλαιο του διαμερίσματος οπου νοικιάζετε και την αδεια παραμονης Β οπου θα βγάλετε. Δηλαδή το πρώτο βήμα ειναι να έχετε το συμβόλαιο εργασίας στα χέρια σας. Χωρις συμβόλαιο δεν μπορείτε να γραφτείτε πουθενα στην Ελβετια


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 7:17 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 22, 2014 4:07 pm
Posts: 12
ειναι ευκολο για αρχη τουλαχιστον να βρω μια οποιαδηποτε εργασια εκει, αρκει να εχω εισοδημα ωστε να εξασφαλισω και την παραμοη μου?πως ειναι η κατασταση?
μιλαω γερμανικα β2 επιπεδο, αγγλικα, κ εχω σπουδασει οικονομικα. Σαφως με ενδιαφερει να βρω κτ πανω στις σπουδες μου αλλα για αρχη να κανω οποιαδηποτε εργασια μεχρι να βρω αυτο π ψαχνω


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 7:34 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
Οπως σε ολες τις χωρες για ευρεση εργασιας θα πρέπει να έχεις είτε γνωστό είτε τύχη. Δε θα πρέπει να ξεκινήσεις χωρις να έχεις κάποια λεφτα για τα πρώτα σου έξοδα περίπου στα 5000 φραγκα περίπου. Εγω ψάχνω εδω και δυο χρόνια είμαι στο δικό σου επίπεδο οσο αφορα τη γλώσσα, 20 χρόνια εμπειρία ως λογίστρια και αγγλικα lower αλλα ουτε για σερβιτόρα δεν με παίρνουν γιατι ξέρουν οτι αν βρω κατι καλυτερο θα φύγω. Η Ελβετια ειναι πανακριβη και αν δε βρεις δουλεια άμεσα δε μπορεις να μείνεις πολυ καιρο.


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 8:27 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 22, 2014 4:07 pm
Posts: 12
πριν ενα χρονο ειχα ερθει ζυριχα για διακοπες 4 μερες και διαπιστωσα το υψηλο κοστος ζωης και μονη μου, κατανοω απολυτα τι εννοεις. απλα σκεφτομαι για αρχη να βρω οτιδηποτε και σερβιτορα ακομα να παω σε καποιο γραφειο ευρεσως εργασιας για αρχη, θυμαμαι ειχα δει ενα στο κεντρο της ζυριχης.δεν εχω κανεναν γνωστο στην ελβετια απλα σκεφτομαι να το ρισκαρω και οτι βγει.εδω ανεργη ειμαι αλλα κ ν βρω δουλεια ψιχουλα θα βγαζω....κ σαφως θελει τυχη κ ελπιζω τουλαχιστον εκει να βοηθησουν οι συγκυριες....αλλα εδω ειναι δραμα δεν ειναι να μενει νεος ανθρωπος.ειμαι 29 ετων και λυπαμαι καθε μερα που περναει και βρισκομαι στην ελλαδα...ειναι χασιμο χρονου αντικειμενικα.δεν εχω την εντυπωση οτι εξω ειναι πιο ευκολα αντιλαμβανομαι τι με περιμενει αλλα τουλαχιστον εχει προοπτικες η χωρα.ετσι πιστευω δε ξερω τι να πω


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 9:04 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
Ξερεις ποσοι γνωστοι ηρθανε εδω με το σκεπτικο το δικο σου και φυγανε και ξοδεψαν και ενα σωρο λεφτα χωρις αποτελεσμα;Εγω μενω εδω επειδη ειναι ο αντρας μου Ελβετος και ειναι πολυ δυσκολα αν δεν έχεις γνωστο αληθεια. Αν δεν έχεις γνωστο για να σε φιλοξενήσει στην αρχη τουλάχιστον μέχρι να βρεις μια δουλεια που θα δίνουν τόσα οσα να καλύπτεις τα βασικά σου έξοδα χωρις ενοικια γιατι θα πρέπει να πληρώνεις μόνη σου την ασφάλεια ειναι μόνο αδικα έξοδα που θα κάνεις. Και πάλι λέω μόνη σε μια άγνωστη χώρα οπου οι Ελβετοί είναι εντελώς αφιλόξενοι με τους ξένους κάτι που έδειξαν με το δημοψήφισμα τους και που ζω καθημερινά ως μετανάστρια κυρίως επειδή έιμαι Ελληνίδα το τονίζω οτι είναι πολυ βασικό να έχεις γνωστό οπου μπορεί να σε βάλει στο κυκλο . Μόνη δε θα ξεκινούσα να κάνω κατι τετοιο γιατι ζω αυτή τη χώρα κάθε μέρά, θα κοιτούσα κάτι σε μια χώρα μεγαλύτερη σε έκταση αποη την Ελβετία και κυρίως να ανήκει στην Ε .Ε. γιατι το θέμα της άδειας εργασίας και άδεια παραμονής είναι το βασικότερο.


Top
   
 Post subject: Re: adeia ergasias
PostPosted: Thu Sep 25, 2014 9:30 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 22, 2014 4:07 pm
Posts: 12
καταλαβα τι λες και φανταζομαι ετσι εχει η κατασταση οντως.ευχαριστω για τις πληροφοριες και για το χρονο σου.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited