Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 12:59 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Sep 29, 2014 11:26 pm 
Offline

Joined: Mon Sep 29, 2014 10:34 pm
Posts: 4
Με λένε Μάνο , είμαι 24 ετών έχω αποφοιτήσει με άριστα από το Πανεπιστήμιο Πειραιά (Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών) το 2012 και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια σε μια Ναυτιλιακή εταιρεία ως λογιστής. Αναζητώ εργασία τα τελευταία 2 χρόνια στον κλάδο της ναυτιλίας στην Ελλάδα άλλα δεν έχει προκύψει κάποια σοβαρή πρόταση ακόμα. Παράλληλα θέλοντας να συνεχίσω τις σπουδές μου και την επιμόρφωση μου βρήκα ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα από το Πανεπιστήμιο της Γενεύης (UNIGE) το οποίο μου ταιριάζει απόλυτα και θα με εξελίξει παρά πολύ στον τομέα που θέλω τελικά να εργαστώ και να ακολουθήσω. Το master έχει τίτλο Master in International Trading Commodity Shipping and Finance, είναι μερικής φοίτησης και έχει σαν απαραίτητη προϋπόθεση για να σε δεχτούν στο πρόγραμμα να βρεις κάποια εταιρεία που δραστηριοποιείται στη ναυτιλία, τραπεζικές εργασίες, ή commodity/finance trading.[/size] Προκειμένου να ξεκινήσω λοιπόν το μεταπτυχιακό μου τίτλο επιθυμώ να εργαστώ σκληρά σε κάποια εταιρεία που να δραστηριοποιείται στους παραπάνω κλάδους. Εάν γνωρίζεται κάποιον Έλληνα (η και όχι) που να μπορεί να με βοηθήσει θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω, εάν γνωρίζεται κάποιον/α Έλληνα/ιδα ο οποίος/α να ασχολείται με HR career coaching και έχει επαφές με ναυτιλιακό κλάδο, εμπορικό ή τραπεζικό κλάδο θα ήθελα επίσης να τον γνωρίσω. Είμαι ανοιχτός σε νέες επαγγελματικές προτάσεις που μπορούν να με φέρουν πιο κοντά στο στόχο μου. Είμαι ανοιχτός σε συμβουλές από εμπειρότερους. Ευχαριστώ.

Υ.Γ για περισσότερες πληροφορίες για το επαγγελματικό μου προφίλ παρακαλώ δείτε στο ακόλουθο link: https://www.linkedin.com/in/gryllakismanos


Last edited by manosgr on Sun Mar 15, 2015 2:19 pm, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: Sat Mar 14, 2015 6:57 am 
Offline

Joined: Sat Mar 14, 2015 6:55 am
Posts: 1
Επειδή είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα χρησιμοποιήσουν αυτή την ενότητα, είπα να βάλω εδώ μερικές πληροφορίες για το τι γίνεται με την αφορά εργασίας στην Ελβετία. Τα καλά νέα είναι ότι οι μισθοί εδώ είναι πολύ υψηλοί σε σχέση με πολλές άλλες χώρες, περίπου στα 5000CHF κατά μέσο όρο καθαρά το μήνα. Η εργασία σε τομείς όπως ο τραπεζικός, προφανώς αρκετά διαδεδομένος εδώ, έχει αρκετά υψηλότερες απολαβές. Επισυνάπτω κάποια αρχεία με ενδιαφέροντα στοιχεία για όποιον ενδιαφέρεται.

_________________
Sign up with ccna lab ccna for getting incredible online test king courses Test-king ielts and We also provide best www.tabor.edu and selftestengine with guaranteed success in Florida Institute of Technology


Top
   
PostPosted: Sun Mar 15, 2015 2:22 pm 
Offline

Joined: Mon Sep 29, 2014 10:34 pm
Posts: 4
Ευχαριστω για την απαντηση σου, βεβαια δεν μπορω να δω καποιο επισυναπτομενο αρχειο. Παρ' ολα αυτα με ενδιαφερει να ακουσω την γνωμη σου σχετικα με το εαν εινα ευκολο κανεις να βρει καποια εταιρεια να τον δεχτει για sponshorship or internship or both...!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited