Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Sat Apr 20, 2024 7:54 am

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
PostPosted: Fri Sep 13, 2013 4:32 pm 
Offline

Joined: Fri Sep 13, 2013 4:17 pm
Posts: 3
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω και εγώ το τελευταίο διάστημα κάποια δουλειά στην Ελβετία με σκοπό να έρθω να ζήσω μόνιμα με την οικογένειά μου. Είμαι ειδικευμένος ηλεκτροσυγκολλητής/εργάτης μετάλλου με πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας στον τομέα μου, έχοντας αναλάβει μεγάλα κατασκευαστικά έργα. Λόγω της κρίσης στην Ελλάδα όμως , οι δουλειές είναι πολύ περιορισμένες έως ανύπαρκτες. Η γυναίκα μου επίσης δουλεύει σε κουζίνα εστιατορίου με πάνω από 20 χρόνια εμπειρία και ψάχνει και εκείνη για δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα με σκοπό την άμεση μετανάστευση. Οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!! :)


Top
   
PostPosted: Wed Sep 18, 2013 2:27 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
apo germanika pos ta pate???


Top
   
PostPosted: Fri Oct 11, 2013 10:36 am 
Offline

Joined: Fri Sep 13, 2013 4:17 pm
Posts: 3
Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά. Μόνο λίγα ιταλικά! Ήλπιζα ότι θα έβρισκα εργασία σε κάποια ελληνική επιχείρηση και να μάθαινα βιωματικά, στην Ελβετία τα γερμανικά.


Top
   
PostPosted: Wed Oct 16, 2013 4:39 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
INE POLI DISKOLO SXEDON AKATORTHOTO I EPAGELMATIKI APOKATASTASI XORIS TIN GNOSI GERMANIKON PANTOS IPARXOUN POLLA GRAFIA EVRESEOS ERGASIAS POU ISOS EVLEPAN THETIKA TIS ERGASIAKES SOU EMPIRIES


Top
   
PostPosted: Wed Oct 16, 2013 4:42 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
AN THES KANE ENA VIOGRAFIKO STA GERMANIKA AKOLOUTHOUMENO KAI APO ENA KIMENO POU PEROUSIAZEI TON EAUTO SOU EPAGELMATIKA KAI GRAFONTAS KAI TOUS LOGOUS GIA TOUS OPIOUS THELIS NA ERTHIS STIN ELVETIS STILTO MOU STO
trier2004@hotmail.com gia na to doso sto grafio me to opio sinergazomai


Top
   
PostPosted: Wed Oct 16, 2013 4:43 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
an thes dose kao to tilefono sou gia na epikinoniso mazi sou


Top
   
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 7:14 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 02, 2013 7:11 pm
Posts: 2
Quote:
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω και εγώ το τελευταίο διάστημα κάποια δουλειά στην Ελβετία με σκοπό να έρθω να ζήσω μόνιμα με την οικογένειά μου. Είμαι ειδικευμένος ηλεκτροσυγκολλητής/εργάτης μετάλλου με πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας στον τομέα μου, έχοντας αναλάβει μεγάλα κατασκευαστικά έργα. Λόγω της κρίσης στην Ελλάδα όμως , οι δουλειές είναι πολύ περιορισμένες έως ανύπαρκτες. Η γυναίκα μου επίσης δουλεύει σε κουζίνα εστιατορίου με πάνω από 20 χρόνια εμπειρία και ψάχνει και εκείνη για δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα με σκοπό την άμεση μετανάστευση. Οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!! :)

Γεια σας παιδια. Σωτηρη πιστευω οτι στην ειδικοτητα σου υπαρχουν δουλειες αλλα τι γινεται με την γλωσσα. Εκει να εχετε μεγαλο θεμα. Σας συνηστω να μην μεταβειτε στην Ελβετια πριν εξασφαλισετε θεσεις. Εγω μενω Γερμανια στα συνορα της Ελβετιας, σας υποσχομαι να εχω το νου μου αλλα ειναι πολυ δυσκολα τον τελευταιο καιρο. Μαρια


Top
   
PostPosted: Sat Nov 09, 2013 3:11 am 
Offline

Joined: Fri Sep 13, 2013 4:17 pm
Posts: 3
Χίλια ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Sarafidis, φίλε μου, θα προσπαθήσω να μεταφράσω το βιογραφικό μου και να στο στείλω. Κυρία Νικολαίδου να στε καλά για το ενδιαφέρον σας και την διάθεσή σας να ασχοληθείτε με το θέμα μου.

Με συγωρείτε που καθυστέρησα τόσο πολύ να σας απαντήσω αλλά λόγω κάποιων συνθηκών δεν μπορούσα να μπαίνω. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους :)


Top
   
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 11:12 am 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
ok den pirazi pou kathisterises perimeno to viografiko sou an thes dose kai to tilefono sou


Top
   
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 6:06 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 19, 2014 6:00 pm
Posts: 2
Καλησπέρα και από εμένα, λόγω της δύσκολης κατάστασης στην Ελλάδα, αρχίζω και εγώ σιγά σιγά να ψάχνω εργασία στην Ελβετία. Έχω 4,5 εμπειρία στο χώρο της πληροφορικής, από όπου είναι και το πτυχίο που διαθέτω. Επίσης, γνωρίζω Αγγλικά και Γερμανικά, δυστυχώς όμως τα Γερμανικά είναι σε χαμηλό επίπεδο και έχω χρόνια να ασχοληθώ. Γνωρίζετε μήπως που θα μπορούσα να απευθυνθώ ή γενικά τι να προσέξω?


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited