Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 11:15 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat Feb 08, 2014 7:51 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 08, 2014 4:25 pm
Posts: 3
Καλησπέρα κι απο μένα και καλώς σας βρίσκω. Σκέφτομαι να λάβω μέρος σε ένα σεμινάριο εξειδίκευσης 3 μηνών στην Ελβετία πάνω στα χρηματοοικονομικά και τα τραπεζικά το οποίο προσφέρει 2 μηνες θεωρητικών μαθημάτων κι έναν μήνα πρακτικής σε τράπεζα της Ελβετίας. Επειδή τα χρήματα που έχω μαζέψει με καλύπτουν ακριβώς για το κόστος του σεμιναρίου και την διαμονή μου, θα ήθελα να ρωτήσω πως το βλέπει κάποιος απο εσάς σχετικά με την ιδέα να μείνω εκεί μετά μόνιμα, αφού βέβαια βρω εργασία. Νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία, καθώς θα υπάρχει μια προυπηρεσία-πρακτική σε ελβετική τράπεζα. Τέλος, το όνειρο μου είναι να ζήσω Ελβετία και να δουλέψω σε τράπεζα. Τα Γερμανικά μου είναι καλά, ενώ με λίγο φρεσκάρισμα μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός. Πως βλέπετε μια τέτοια προοπτική και ποια η γνώμη σας για μετέπειτα εργασία.. Ευχαριστώ πολύ, ευχόμενος ότι καλύτερο.


Top
   
PostPosted: Sun Feb 09, 2014 9:55 pm 
Offline

Joined: Mon Jan 20, 2014 10:03 pm
Posts: 27
καλησπερα και καλως ηρθες

εχεις κανει καποιες σπουδες πανω στον τομεα αυτον η γενικοτερα εχεις καποια επαφη με το αντικειμενο,περαν του σεμιναριου?


Top
   
PostPosted: Sun Feb 09, 2014 11:17 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 08, 2014 4:25 pm
Posts: 3
Καλησπέρα Γιάννη καλώς σε βρήκα. Έχω τελειώσει το Τμήμα Βαλκανικών Σπουδών με ειδικότητα Οικονομία και Διοίκηση. Έχω βεβαιώσεις απο σεμινάρια που έκανα παράλληλα πάνω σto management. Επί της παρούσης παρακολουθώ εξειδικευμένη επιμόρφωση στο Παν. Αθηνών πάνω στο Credit Risk Management. Επίσης διαθέτω βεβαιώσεις από σεμινάρια-ημερίδες και συνέδρια με τομείς επιχειρηματικότητας, οικονομικών και management. Καταληκτικά ομιλώ πέντε γλώσσες. Νομίζω πως το παρόν σεμινάριο είναι κλειδί για την αγορά εργασίας στην Ελβετία. Ποιά η γνώμη σου πάνω σε αυτό και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και συμβουλές. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τον χρόνο σου..


Top
   
PostPosted: Mon Feb 10, 2014 10:04 am 
Offline

Joined: Mon Jan 20, 2014 10:03 pm
Posts: 27
καλη εβδομαδα

η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι καθολου ο τομεας μου τα χρηματο-οικονομικα.Ομως απο την στιγμη που λες οτι το ονειρο σου ειναι να μεινεις Ελβετια και να δουλεψεις σε τραπεζα,ενω ταυτοχρονα ξερεις 5 γλωσσες,δεν βλεπω για ποιον λογο δεν μπορει να πετυχει το σχεδιο σου.Αν πραγματικα αυτο θες να κανεις,ανεβαινεις πανω,δοκιμαζεις να δεις τι παιζει σε τραπεζες και μετα θεωρητικα μιλωντας,ναι μπορεις να μεινει μονιμα εδω θα ελεγα.


Top
   
PostPosted: Mon Feb 10, 2014 12:48 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 08, 2014 4:25 pm
Posts: 3
Γιάννη καλή εβδομάδα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο. Ελπίζω να τα καταφέρω και στη συνέχεια να είμαι σε θέση να βοηθησω και γω άλλους με την σειρά μου. Εσύ με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται; Ποια είναι τα έξοδα πάνω κάτω τον μήνα, μια εκτίμηση; Ευχαριστώ πολύ και πάλι


Top
   
PostPosted: Mon Feb 10, 2014 1:47 pm 
Offline

Joined: Mon Jan 20, 2014 10:03 pm
Posts: 27
νασαι καλα

στον τομεα της υγειας δουλευω.τα εξοδα διαμονης ποικιλλουν αναλογα με το καντονι που μενεις,για τα γερμανοφωνα που αποτι καταλαβα σε νοιαζουν πιο πολυ θα στα πουνε αλλοι καλυτερα,μιας και εγω μενω στην γαλλοφωνη ελβετια.

το βασικο εξοδο ειναι πρωτα απολα το ενοικιο,εκει που μενουμε εμεις θες τουλαχιστον 1400-1500 φραγκα μηνιαιως για να μεινει ενα ζευγαρι ας πουμε σενα διαμερισμα .


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited