Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Sun Apr 28, 2024 6:00 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 5:34 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 13, 2014 11:43 am
Posts: 7
Γεια σας ονομάζομαι Νίκος είμαι 25 ετών,ζω στην Θεσσαλονίκη από όπου και κατάγομαι. Είμαι μάγειρας έχω τελειώσει Σχολή Μαγειρικής Τέχνης και ψάχνω για δουλειά στην Ελβετία γιατί εδώ τα πράγματα είναι χάλια φαντάζομαι θα έχετε ακούσει πολλές φορές κάτι ανάλογο αλλά όταν ζεις στα όρια της φτώχιας δεν είναι καθόλου παρήγορο. Γνωρίζω αγγλικά και τα βασικά Γερμανικά και έχω ξεκινήσει ήδη εντατικά μαθήματα γερμανικών. Δουλεύω από 15 χρόνων παράλληλα με το σχολείο και τις σπουδές έχω κάνει πολλές δουλειές έχω δουλέψει σε πρατήριο μπουγάτσας-καφέ,βοηθός σε μαγειρείο, υπάλληλος στο Catering και στο Café service σε αλυσίδα γνωστού κινηματογράφου,μάγειρας σε 5αστερο ξενοδοχείο,σε Μπερκεραδικο,μάγειρας σε Bar Restaurant ,οι εργοδότες μου λένε πως είμαι εργατικός,πρόθυμος,τακτικός,οργανωτικός και το κυριότερο δεν φοβάμαι την δουλειά,αν υπάρχει κάτι,κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα γιατί είμαι σε απίστευτα δύσκολη οικονομική θέση.


Last edited by Nikos on Mon Sep 29, 2014 12:54 pm, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 6:44 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
Niko kalispera gia na breis kapoia douleia stin Elvetia tha prepeii na kaneis ta legomena bewerbung se aggelies opws jobs.ch . To thema einai gia na kaneis ena ksekinima edw tha prepei na exeis stin akri gyrw sta 5000 me 10000 evrw gia ta prwta eksoda mias kai h elbetia einai panakribi h na exeis kapoio gnwsto gia na se filoxenisei kai na se prowthisei se kapoia ergasia. To thema einai epeishs oti h agora ergasias edw einai poly periorismeni kai eidika ston klado estiashs giati h Elvetia einai poly mikrh xwra . Egw sti thesi sou tha to kynigousa sti Germania pou den xreiazetai na exeis adeia paramonis kai polla estiatoria.


Top
   
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 7:46 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 13, 2014 11:43 am
Posts: 7
Ευχαριστώ για την απάντηση.Προσπαθώ να μαζέψω κάποια χρήματα αλλά πολύ δύσκολα γιατί εδώ δεν περιγράφεται η κατάσταση απλά από τη στιγμή που το πήρα απόφαση να φύγω θα προτιμούσα στην Ελβετία είναι κλάσης ανώτερη σε πολλά αλλά και στην Γερμανία πάλι δεν είναι και εύκολο να βρεις δουλεια.


Top
   
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 8:36 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
H elvetia einai mia wraia xwra kai tha breis douleia opws eipa kanontas Bewerbung me ta ptyxia pou exeis sta xeria sou ta opoia tha exeis metafrasei , ( xwris ausbildung edw den pairnoun atoma para mono me gnwstous ) kai poly tyxh. Exw gnwsto pou ekane ausbildung stin Luzern, se ena hotel schule ekei kai parola afta kai afou estakse 10000 cfr gia to ausbildung twra vrisketai sto Londino afou edw den vrike tipota. Apo tin alli egw eimai grammeni sto Rav ( kati san OAED tis elvetias ) alla an tha vrw douleia tha einai logw gnwstwn giati to rav den voithaei kai poly para mono gia mathimata glwssas.


Top
   
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 8:59 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 13, 2014 11:43 am
Posts: 7
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το Bewerbung και το ausbildung τι ακριβώς σημαίνουν οι όροι αυτοί . . δλδ είναι απίθανο να μου απαντήσουν σε κάποια αγγελία;Φαντάζομαι για να γραφτείς στον ΟΑΕΔ θα πρεπει να έχεις άδεια παραμονής;δλδ και εκει ο ΟΑΕΔ τζάμπα λειτουργεί όπως εδω μόνο με γνωστό η με τύχη βρίσκεις δουλειά.


Top
   
PostPosted: Wed Sep 17, 2014 9:48 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
to Bewerbung einai h aithsh pou kaneis gia na parousiaseis ton eafto sou se mia etairia kai to ausbildung ta ptyxia pou exeis kanei kai se poies sxoles. Gia na kaneis aithsh gia douleia tha prepei na steileis ektos tou CV sou kai to Bewerbung to opoio einai to vasikotero eggrafo gia na kaneis aithsh gia douleia. Dhladh biografiko systatikes epistoles Bewerbung kai ptyxia diladi ausbildung. H elvetia einai mia xwra opou oi perissoteroi elvetoi den theloun na spoudazoun episthmes kai protimoun tis xeironaktikes opws mageires kommwtes ksylourgoi epixeirhseis opou yparxei megalos koresmos . Egw pou eimai grammeni ston Oaed edw einai afou exw pantreftei elveto kai exw epishmh adeia paramonis (xwris adeia paramonis kai eggrafh sta dhmotologia tou kantoniou de boreis na grafteis ston oaed) den brika kamia apolytws voitheia mia kai o symvoulatoras mou einai ligo ston kosmo tou


Top
   
PostPosted: Thu Sep 18, 2014 11:03 am 
Offline

Joined: Sat Sep 13, 2014 11:43 am
Posts: 7
Mάλιστα είναι έξυπνοι οι Ελβετοί και εγώ στις πανελλήνιες πέτυχα στο τμήμα της Πληροφορικής στην Διοίκηση και την Οικονομία αλλά τα παράτησα για να σπουδάσω αυτό που πραγματικά αγαπώ την μαγειρική .δλδ μαζί με το βιογραφικό μου πρέπει έχω επισυναπτόμενα τα πτυχία μου και συστατικές επιστολές από πρώην εργοδότες μου που θα μιλούν για μένα,το θέμα είναι θα ασχοληθούν όλοι να μου δώσουν συστατική επιστολή και επίσης δεν μπορούν να μου δώσουν οι πρώην εργοδότες μου συστατικές επιστολές γραμμένες στα γερμανικά και αν τις μεταφράσω εγώ πως θα είναι σγουροί ότι είναι αληθής . . η αίτηση που αναφέρεις δεν θα υπάρχει στην ανάλογη εταιρία;


Top
   
PostPosted: Thu Sep 18, 2014 4:38 pm 
Offline

Joined: Mon Nov 18, 2013 6:37 pm
Posts: 10
Το πιο βασικο ειναι το Bewerbung οπου πρεπει να εξηγεις για ποιο λόγο θέλεις να δουλέψεις στην εταιρια για την οποια κάνεις αιτηση. Εδω δεν είναι οπως στην Ελλάδα οπου στέλνεις βιογραφικό και περιμένεις τηλέφωνο. Οταν βρίσκεις μια αγγελία για δουλεία στέλνεις μια σειρά απο χαρτιά ολα μεταφρασμένα στη Γερμανική Γλώσσα και αποτελούνται απο το Bewerbung το πιο βασικό χαρτί δηλαδη, τα πτυχία που έχεις μεταφρασμένα , το βιογραφικό σου με φωτό σου και μια δυο συστατικές επιστολες που θα πάρεις απο τους εργοδότες σου στην Ελλάδα και θα τις μεταφράσεις στα γερμανικά όπως έκανα εγω με τις δικές μου. Αν ψαξεισ στο ιντερνετ θα βρεις φόρμες αλλα θα πρέπει να ξέρεις καλά γερμανικά ή κάποιον να σε βοηθησει οπου θα έχει γνώσεις. Γιαυτο είπα σε προηγούμενο μήνυμα οτι το βασικότερο για την Ελβετία ειναι να έχεις γνωστό χωρις να έχεις κάποιον οπου θα μπορέσει να σε βοηθήσει εδω σε ενα ξεκίνημα γιατι είναι κρίμα να ρισκάρεις τα λεφτα που πιθανον θα ξοδέψεις και να φύγεις πίσω απρακτος. Η γνώση των Γερμανικών είναι υποχρεωτική σε επίπεδο β2 και να ξέρεις οτι οι Ελβετοι έχουν τη δική τους διάλεκτο την οποια ακομα και γω που ζω δεν μπορώ να συνηθήσω. Ενα ζευγάρι φίλων μου ηρθε εδω χωρις να εχουν γνωριμίες και χωρις ιδιαιτερες γνώσεις γερμανικών και δυστυχώς ξόδεψαν ενα καρο λεφτα για ξενοδοχειο και φαγητο και γύρισαν πίσω. Ολα ειναι θέμα γνωριμιών.


Top
   
PostPosted: Thu Sep 18, 2014 11:22 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 13, 2014 11:43 am
Posts: 7
Εύχομαι και ελπίζω να τα καταφέρω.


Top
   
PostPosted: Thu Oct 16, 2014 10:37 am 
Offline

Joined: Thu Oct 16, 2014 9:59 am
Posts: 2
Γεια σ Νικο. Η χειμερινη σεζον ξεκιναει στα βουνα και στα ξενοδοχεια-εστιατορια εχουν ανοιξει καποιες θεσεις εργασιας. Ελπιζω να μιλας σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο τη γερμαανικη γλωσσα.

http://www.meiringen-hasliberg.ch/de/So ... ne_Stellen

http://www.davos.ch/services/jobs.html

http://www.engelberg.ch/offene-stellen/

http://www.soerenberg.ch/de/bergbahnen- ... ne-stellen


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited