Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 12:53 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 12:31 pm 
Offline

Joined: Wed Jan 01, 2014 9:24 pm
Posts: 1
Γειά σας,

με λένε Θωμά και μένω στο Μόναχο στην Γερμανία. Θέλω κατά τον Σεμπτέμβριο η του χρόνου να βρώ δουλία στην Ελβετία. Ενδιαφέρομαι γία την γαλλόφωνη Ελβετία, στο σανκτ μόριτς η στα περίχωρα. Δουλεύω σε Ξενοδοχείο αυτήν την στιγμή, στην ρεσεψιόν. Θέλω όμως να καλητερέψω τά γαλλικά μου, για αυτό θέλω να εγκαταστηθώ εκεί. Ψάχνω δουλειά σε Ξενοδοχείο πάλι στην Ελβετιά, αλλά και σε εταιρία ως υπάλληλος γραφείου η λογιστής. Εχω σπουδάσει οικονομικές επιστήμες στο Βούπερταλ, στην Γερμανία. Τα γαλλικά μου είναι μέτρια. Μπορώ να πώ επίπεδο Β1. Ξέρω και πολύ καλά αγγλικά.

Δεν ξέρω πώς είναι τά νοίκια στην Ελβετία και αν μπορει κανείς να τά βγάλει πέρα, αν δουλεύει και μένει σε μεγάλες πόλεις στην Ελβετία. Σας ζητώ βοήθεια σε αυτήν την περίπτωση.

Χαιρετώ

Θωμάς Παπαδόπουλος


Top
   
PostPosted: Tue Feb 04, 2014 6:00 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Θωμά,

δεν ξέρω πολλά για το αντικείμενό σου συγκεκριμένα, αλλά ίσως μπορώ να σου πω μερικά πράγματα για τη ζωή στη γαλλόφωνη Ελβετία. Πριν από αυτό, έχω μία απορία. Γιατί γαλλόφωνο; Το γερμανόφωνο δεν θα ήταν πιο εύκολο για εσένα λόγω γλώσσας ή δεν μιλάς γερμανικά; Έχε στο μυαλό σου ότι το γερμανόφωνο κομμάτι είναι και αρκετά μεγαλύτερο. Τα νοίκια είναι γενικά υψηλά αλλά εξαρτάται αν είσαι διατεθιμένος να μείνεις λίγο εκτός και γενικά τις απαιτήσεις σου από το σπίτι που θα μείνεις. Έχοντας σπουδάσει οικονομικές επιστήμες, δεν σε ενδιαφέρει να δεις και τον τραπεζικό τομέα της χώρας; Υπάρχει αρκετή ζήτηση μόνιμα εκεί.
Για να τα βγάλεις πέρα οικονομικά, έχοντας δουλειά θα τα καταφέρεις. Πάλι εξαρτάται βέβαια και από τη ζωή που θέλεις να κάνεις, αν έχεις οικογένεια κτλ. Οι μισθοί είναι εξαιρετικά υψηλοί πάντως και γενικά δεν έχεις θέμα, όσο έχεις εισόδημα.
Quote:
Γειά σας,

με λένε Θωμά και μένω στο Μόναχο στην Γερμανία. Θέλω κατά τον Σεμπτέμβριο η του χρόνου να βρώ δουλία στην Ελβετία. Ενδιαφέρομαι γία την γαλλόφωνη Ελβετία, στο σανκτ μόριτς η στα περίχωρα. Δουλεύω σε Ξενοδοχείο αυτήν την στιγμή, στην ρεσεψιόν. Θέλω όμως να καλητερέψω τά γαλλικά μου, για αυτό θέλω να εγκαταστηθώ εκεί. Ψάχνω δουλειά σε Ξενοδοχείο πάλι στην Ελβετιά, αλλά και σε εταιρία ως υπάλληλος γραφείου η λογιστής. Εχω σπουδάσει οικονομικές επιστήμες στο Βούπερταλ, στην Γερμανία. Τα γαλλικά μου είναι μέτρια. Μπορώ να πώ επίπεδο Β1. Ξέρω και πολύ καλά αγγλικά.

Δεν ξέρω πώς είναι τά νοίκια στην Ελβετία και αν μπορει κανείς να τά βγάλει πέρα, αν δουλεύει και μένει σε μεγάλες πόλεις στην Ελβετία. Σας ζητώ βοήθεια σε αυτήν την περίπτωση.

Χαιρετώ

Θωμάς Παπαδόπουλος

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Thu Jun 30, 2016 4:25 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 30, 2016 3:36 pm
Posts: 2
Καλησπέρα με λένε Σπύρο και σκέφτομαι να έρθω Ζυρίχη, προς αναζήτηση ανοιδείκευτης εργασίας, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω γερμανικά. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.


Top
   
PostPosted: Sat Mar 25, 2017 9:31 pm 
Offline

Joined: Fri Mar 17, 2017 10:28 pm
Posts: 1
Καλησπέρα σας βρίσκομαι Ζυρίχη και έχω όλα τα χαρτιά για εδώ έχω νικιαζι και δωμάτιο ψάχνω για οποιαδήποτε δουλειά αν γνωρίζετε κάτι στείλτε μου ένα μήνυμα το κινητό μου είναι 0787057549


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited