Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 3:54 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed Apr 26, 2017 6:14 pm 
Offline

Joined: Wed Apr 26, 2017 5:41 pm
Posts: 2
Καλησπερα σας & συγχαρητηρια για το forum σας.

Ειμαι καινουργιος εδω περα και σας βρηκα εντελως τυχαια ψαχνοντας στο google για την Ελβετια.

Καταρχας, να σας ζητησω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και να σας διευκρινησω οτι δεν ειμαι troll, spam κλπ
Αλλα η περιπτωση μου ειναι ιδιαζουσα και πρεπει να τα γραψω λιγο περισσοτερο αναλυτικα.

Αν θελετε, μπορειτε να κανετε περικοπη και να αφησετε τα απολυτως απαραιτητα...

Επειδη πετυχα στα αποτελεσματα το forum, ειπα να κανω εγγραφη και να ζητησω βοηθεια.
Γνωριζω Αγγλικα αλλα σε επιπεδο μεταξυ Α1-Α2, γι'αυτο χρησιμοποιω και τη μεταφραση.

Απο τις τρεις επισημες γλωσσες της Ελβετιας, θα ηταν προς το παρον πιο ευκολο να μαθω τα Γαλλικα, γιατι εχω μια εμπειρια απο το γυμνασιο και τα ειχα ξαναπιασει πριν χρονια για ενασχοληση, οπου η κατασταση στο σπιτι ηταν λιγο πιο ηρεμη.
Απο εδω ομως, ετσι οπως γινανε τα πραγματα, δεν ειναι εφικτο...

Αν το θεμα που ανοιξα δεν ταιριαζει με τη θεματολογια του forum, μπορειτε μετα απο λιγο καιρο να το διαγραψετε.
Και πηγαινω στο θεμα μου.

Αντιμετωπιζω απο τον περασμενο Σεπτεμβρη ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα και η επιλογη μεταναστευσης ειναι πλεον αναγκαια.

Ειμαι πρακτικα ανικανος να υπερασπιστω τον εαυτο μου και μολις περσι το Σεπτεμβρη περιπου, μετα απο ψαξιμο σε ξενα site και απο συνομιλια με εναν εξειδικευμενο ψυχολογο, ανακαλυψα οτι εχω τα συμπτωματα απο το συνδρομο Asperger, μαζι με μερικες αλλες ενδειξεις επιλεκτικης αλαλιας...

Αν θελετε, δειτε στο google για τις δυο αυτες παθησεις,

Πρακτικα ειμαι ανικανος τοσο για φυσιολογικη ομιλια, οσο και για καθε χειρωνακτικη εργασια...
Μονο σε ενα σχετικα ηπιο περιβαλλον μπορω να λειτουργησω με ασφαλεια.

Τωρα πια χρειαζομαι αμεσα βοηθεια να φυγω απο Ελλαδα, ωστε να ζητησω και να λαβω προστασια απο κοινωνικες υπηρεσιες του εξωτερικου.

Θα πηγαινα οπουδηποτε, ακομα και Αφρικη, Ασια και Λατινικη Αμερικη, αρκει να ενιωθα τη στοιχειωδη ασφαλεια και να μην υφισταμαι ρατσισμο οπως και ψυχολογικη & ηθικη κακοποιηση οπως τωρα.

Παροτι ειναι σχετικα πιο ευκολο να παω Ε.Ε., αν ηταν στο χερι μου δε θα ηθελα να παω Ευρωπη, γιατι φοβαμαι το ρατσισμο...Θα επελεγα να φυγωεκτος Ευρωπης, αλλα επειδη τα πραγματα γινανε πιεστικα, αρχισα να κανω ενεργη ερευνα και στην Ευρωπη, οπότε αν βρισκοταν κατι, θα πηγαινα... χθες!

Χρειαζομαι επειγοντως να φυγω εξω.
Εδω ΔΕΝ με βοηθησε κανενας... Ουτε καν οι αρχες...

Αντιθετως, το πραγμα γυρισε επανω μου και βρηκα τον μπελα μου...
Τα εκανα ολα και ισως μεσα απο ενα κειμενο, μπορει να μη φαινονται πολλα.

Γνωριζω οτι το forum εχει να κανει με αλλα θεματα και μπορει να μην σχετιζεται με το δικο μου ζητημα, αλλα ειλικρινα εχω απελπιστει... Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Ο γραπτος μου λογος δεν ειναι τοσο πολυ προβληματικος.
Προφορικα ομως ειμαι ανικανος να εκφραστω και ακουγομαι αλλοκοτος.
Ποτε δεν ειχα μαθει τι εχω...

Το μυαλο μου πηγε πολυ πισω και δεν μπορω καν να μιλησω νορμαλ... Δεν εμαθα να αφομοιωθω ποτε στον εξω κοσμο...

Ακομα και να γινοταν να μιλησω, δεν μπορω εδω περα να αποδειξω σε κανεναν το προβλημα και το τι εχω πραγματικα... Ειναι ολοι γεματοι μισος και προκαταληψη... Ειμαι σε απογνωση και αδιεξοδο...

Δεν εχω προβλημα αλλου τυπου, μονο το Asperger και τα στοιχεια της αλαλιας...

Εδω απο πρωτο χερι γνωριζω πως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν εξειδεικευμενες δομες για ενηλικους με Asperger, ουτε σε λεγομενες ΜΚΟ, ουτε στο δημο, και αυτες οι ελαχιστες ειναι για αλλου τυπου και για περιορισμενο χρονικο διαστημα...
Συν οτι δεν αναγνωριζουν το συνδρομο σε ενηλικες.

Απευθυνθηκα και στην αρμοδια ενωση πασχοντων ''AutismHellas'' και μου το επιβεβαιωσαν
Ασυναισθητα & ασυνειδητα, ετσι εχω μαθει να ζω και δεν μπορεσα να το αλλαξω...

Αυτα δηλαδη που σκεφτομαι δεν μπορω να τα πω προφορικα, μπερδευομαι και ακουγομαι αντιπαθης, με περιορισμενη χρηση των εκφρασεων.
Αλλα σε απομονωμενο και ησυχο περιβαλλον, το προβλημα παλι υφισταται αλλα λειτουργω πολυ καλυτερα.

Αφου περιεγραψα λοιπον γραπως τι εχει συμβει, με πληροφορησαν οτι στη δικη μου περιπτωση, κατα το μεγαλυτερο ποσοστο το asperger ειναι επικτητο και εχεις τις ριζες του στα βιωματα που περασα.

Επομενως χρειαζεται αλλαγη περιβαλλοντος για να βελτιωθει και δεν εχει να κανει, παρα μονο σε εναν μικρο βαθμο, με μια ταση εκ γενετης.

Δεν εχω παρει επισημη γνωματευση απο γιατρο, αλλα με βαση την ερευνα μου και την επιβεβαιωση του ψυχολογου με επισημα διαγνωστικα τεστ, τα συμπτωματα ειναι τα ιδια, αν οχι ακριβως, σε πολυ μεγαλο βαθμο.

Θα απευθυνθω παλι σε εκεινον, αν καταφερω να τον βρω ή θα ζητησω απο ενα γειτονικο ΚΨΥ στην περιοχη μου, να παρω μια γνωματευση για το Asperger.

Οι ψυχιατροι στη Ελλαδα δεν εχουν καμια γνωση & εμπειρια για τις διαταρχες αυτιστικου φασματος και τις ταυτιζουν με ψυχιατρικες, ενω η Αμερικανικη Εταιρεια, δεν τις αναφερει καθολου μεσα...

Μονο μερικοι εξειδικευμενοι παιδοψυχολογοι (παροτι ενηλικας) γνωριζουν αυτου του ειδους τις παθησεις...

Δεν βρηκα λυση ουτε νομικα. Πηγα να μπλεξω ασχημα οχι μονο λογω της διαταραχης, αλλα και των ''γνωριμιων'' το πραγμα γυρισε επανω μου.

Να σας πω οτι πηγα για λιγο εξωτερικο για 2 μερες και ηρεμησα... Αλλα η ελληνικη πρεσβεια πρωτα και κυρια (και λιγοτερο καποιοι αλλοι λογοι), τα εκανε μπαχαλο και αναγκαστηκα να γυρισω πισω. Δεν σηκωνανε και τα τηλεφωνα απο τις ΕΞΩ αρχες.

Εδω δεν θα μπορεσω να κανω κατι και παρα το προβλημα μου, εχω πληρη επιγνωση για το τι σας γραφω για αυτο το συγκεκριμενο θεμα.

Αν μπορουσα, απο το 2011-12, θα εφευγα για εξω. γιατι απο τοτε ηθελα να φυγω...
Τωρα θα ημουν πολυ καλυτερα και δε θα ειχα περασει οσα περασα... Αλλα μεσολαβησαν πολλα...


Top
   
PostPosted: Wed Apr 26, 2017 6:15 pm 
Offline

Joined: Wed Apr 26, 2017 5:41 pm
Posts: 2
Συνεχιζω σε επομενο ποστ για να διαβαστει πιο ευκολα.
Εχω φτασει κυριολεκτικα σε οριακο σημειο και θελω να μεταναστευσω... Εχω μπλεξει πολυ ασχημα και εδω δεν εχω πεισει κανεναν...

Θα ενιωθα αρκετα καλυτερα σε εντελως διαφορετικο περιβαλλον και το απεδειξα...
Φοβαμαι οπως σας ειπα να παω Ευρωπη, ουτε ομως και ΗΠΑ/Καναδα/Αυστραλια...

Δεν θελω να παω εξω για να κανω παρεες, γνωριμιες, βολτες κλπ...

Εψαχνα με τα λιγα μου λεφτα να βρω στο εξωτερικο εναν ξενωνα ή ενα διαμερισμα αναγκης τυπου shelter (= καταφυγιου) ωστε να πληρωνω για λιγους μονο μηνες απο αυτα, μεχρι να εχω το δικαιωμα να κανω ενα αιτημα για παροχη κοινωνικης φροντιδας, μεσω social ή sheltered housing, σαν abused/disabled immigrant ή κατι τετοιο...

ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΟΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΘΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...

ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΟ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΖΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΥΤΟΝΟΜΑ, ΜΕ ΣΤΕΓΑΣΗ ΚΑΙ ΣΙΤΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ, ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...


Ξερω φυσικα οτι εκει θα ειμαι για τους αλλους ξενος, αλλα θα μαζευα οσα εγγραφα χρειαζονταν για να αποδειξω το αδιεξοδο οπου βρισκομαι.
Οι ελληνες του εξωτερικου οπου απευθυνθηκα λειτουργησαν αποτρεπτικα. Τελικα πηγα μονος μου Βαλκανια & με βοηθησαν οι ανθρωποι αλλα η εγκληματικη πρεσβεια με ''γυρισε'' πισω...

Θα μου πειτε, αφου το εκανα ηδη μια φορα, γιατι δεν το επιχειρω και δευτερη?? Εκει που πηγα, ηταν πιο light και σχετικα πιο βατη η κατασταση, αλλα ηταν και βαλκανια με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Με πληροφορησαν οι αρχες τους οτι σε ενα πιο οργανωμενο κρατος, δε θα χρειαστει να μιλησουν με πρεσβειες κλπ, παροτι ηταν ετοιμοι να μου δωσουν καταφυγιο.

Επι τοσες ωρες, παρα τα κενα τους, εβλεπα ειλικρινως να προσπαθουν να βοηθησουν εναν ξενο, οτι θα μου εδιναν και τη θεση απο εναν αλλο ντοπιο που θα ειχε περισσοτερη αναγκη και παρα το συμφερον μου, εφυγα...
Δεν το αντεξα...

Οπως και να σας ακουστει αυτο, απο τη μια εκανα παλι αν οχι το χειροτερο, απο τα χειροτερα λαθη της ζωης μου. Αλλα απο την αλλη, η επιλογη αυτη ηταν ξαφνικη & αυθορμητη, γιατι λιγο πριν φυγω, περνουσα τραγικες καταστασεις και πηγα να τρελαθω.

Τωρα, μετα το σοκ, τα δυο αυτα ατομα που εχω μπλεξει, ''μαζευτηκαν''. Αλλα τωρα παλι αρχιζαν να ζοριζουν τα πραγματα. Δεν παει αλλο παιδια...

Απο μονος μου δε θα μπορουσα να προσανατολιστω & να συνεννοηθω εξω και θα πελαγωνα...
Εκει που πηγα, εδειξα ενα σημειωμα γραμμενο στα αγγλικα με ατομα απο τις αρχες του αεροδρομιου και μονοι τους μου εδωσαν φαγητο, νερο και παραλιγο, ενα μερος να μεινω, για περισσοτερο απο 3 μηνες.

Επαιξε ρολο μαζι με ολα και η τυχη.

Αν γνωριζει καποιος ανθρωπος τις κρατικες (ή οποιες αλλες) υπηρεσιες στην Ελβετια ή σε μια οποιαδηποτε χωρα για να μπορουσε να με βοηθησει να μην πελαγωσω και να συνεννοηθει για μενα, δεδομενης της παθησης μου, θα μου 'χαν λυθει τα χερια και θα ενιωθα εστω για λιγο σχετικα ευχαριστα...

Αν δεν ειναι ο ιδιος και γινεται, τοτε μπορει να τον παρεχει το κρατος, σαν ''καθοδηγητη'', διερμηνεα ή κατι τετοιο??

Δεν μπορω να το ρισκαρω να ξαναφυγω μονος μου.
Παροτι το εκανα ηδη μια φορα, δεν ειναι καθολου τοσο ευκολο οσο δειχνει.

Εχω ετοιμασει και κατι για να το δειξω στις αρχες του αεροδρομιου που θα καταφτασω.

Για μια ακομα φορα, συγνωμη για το μεγαλο, ξαφνικο και αποτομο μηνυμα, οσο και για τα κενα που σας εχω αφησει.
Ειμαι στη διαθεση σας ειτε απο εδω ειτε με π.μ. αν χρειαζεστε επιπλεον διευκρινισεις στις ασαφειες ή θελετε λεπτομερειες για κατι αλλο...

Αν δειτε το μηνυμα μου και θελετε, στειλτε μου σας παρακαλω μια απαντηση, για να δω οτι καποιος/καποια ενδιαφερθηκε εστω λιγο για μενα...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!
dimpap


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited