Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 4:42 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Γενικά
PostPosted: Wed May 15, 2013 9:20 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Η Ελβετία δεν ανήκει στην Ε.Ε. οπότε κάποιος χρειάζεται να ζητήσει και να πάρει άδεια παραμονής και εργασίας για τη χώρα. Η άδεια δεν είναι αυτόματη και συνήθως "σπονσοράρεται" από τον εκάστοτε εργοδότη, οπότε πρακτικά για να μείνεται στην χώρα πρέπει πρώτα να βρείτε δουλειά στην χώρα. Εναλλακτικά, ένας καλός τρόπος για να πάρετε την πρώτη άδεια παραμονής (η ανανέωση είναι πολύ πιο εύκολη) είναι μέσω των πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά ή διδακτορικό. Οι άδειες χωρίζονται σε κατηρογίες αναλόγως την χώρα καταγωγής και την κατάσταση. Για έναν Έλληνα που βρίσκει δουλειά εδώ με απεριόριστο συμβόλαιο και μένει στην Ελβετία, η τυπική άδεια είναι τύπου Β διάρκειας 5 ετών. Σε περίπτωση που δουλεύει στην Ελβετία αλλά μένει σε γειτονική χώρα (π.χ. Γαλλία στην περίπτωση της Γενεύης - είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο) εκδίδεται ειδική άδεια εργασίας τύπου G. Επίσης υπάρχουν άδειες περιορισμένης διάρκειας 3, 6 και 12 μηνών τύπου L. Γενικά δεν υπάρχει κανόνας, μιας και το τοπικό γραφείο αποφασίζει και διατάσσει τόσο για έκδοση όσο και για ανανέωση άδειας (υπάρχουν περιπτώσης άρνησης για τον οποιοδήποτε λόγο) αλλά εκτός αν είστε ο Schumacher, η Νανά Μούσχουρη ή ο Phil Collins (όλοι ζουν μόνιμα στην Ελβετία και φαντάζομαι ότι δεν είχαν θέμα με την άδεια παραμονής τους) ο τρόπος είναι εύρεση εργασίας πρώτα και άδεια παραμονής μετά.
Μετά από 5 συνεχόμενα χρόνια, η άδεια B μπορεί να ανανεωθεί σε άδεια C που είναι πλεόν η μόνιμη άδεια παραμονής και ο κάτοχός της έχει τα ίδια δικαίωματα με έναν Ελβετό εκτός από το εκλέγειν και εκλέγεσθαι σε ομοσπονδιακό επίπεδο. Εδώ να αναφέρω ότι μιας και η Ελβετία δεν είναι "χώρα" αλλά ομοσπονδία "χωρών"(καντονιών) ακόμα και οι ίδιο οι Ελβετοί, παρόλο που είναι ελεύθεροι να ζουν σε όποιο καντόνι θέλουν, τυπικά βγάζουν άδειες παραμονής για να ζήσουν σε καντόνια εκτός αυτού από το οποίο πρόερχονται.

_________________
Marios


Top
   
 Post subject: Re: Γενικά
PostPosted: Sun May 26, 2013 8:51 pm 
Offline

Joined: Tue May 14, 2013 11:37 pm
Posts: 1
Υπάρχει βέβαια και αυτό:
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231245769


Top
   
 Post subject: Re: Γενικά
PostPosted: Wed May 29, 2013 3:33 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Quote:
Υπάρχει βέβαια και αυτό:
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231245769
Ευχαριστώ Παναγιώτη, το έβαλα εδώ ολόκληρο:
viewtopic.php?f=6&t=14

_________________
Marios


Top
   
 Post subject: Re: Γενικά
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 11:15 am 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
exo apolithi apo tin doulia mou kai exo mpi sto tamio anergias eos tora exo paramoni tipou L eos to telos tou 2013 mporo na tin ananeoso???


Top
   
 Post subject: Re: Γενικά
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 12:50 pm 
Offline

Joined: Tue Sep 24, 2013 12:06 pm
Posts: 2
Υπάρχει περιπτωση να σου αφαιρεθει η αδεια Β οταν ψαχνεις εργασια και φυσικα δεν πληρωνεις φορους?


Top
   
 Post subject: Re: Γενικά
PostPosted: Sun Dec 28, 2014 8:33 pm 
Offline

Joined: Sun Dec 28, 2014 6:30 pm
Posts: 2
Εγώ που δεν εργάζομαι αλλά θέλω να έρθω μόνιμα στην Ελβετία η σε κάποιο παραπλήσιο σημείο της και δουλεύει ο άντρας μου ως ναυτικός δεν μπορώ να έρθω να ζήσω εκεί θα σας ήμουν υπόχρεης αν μου δίνατε οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να με καθοδηγήσει κάπως και να βάλω μια σειρά στο κουβάρι μου σας ευχαριστω


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited