Έλληνες στην Ελβετία

Μιας που βρεθήκαμε όλοι εδώ...
It is currently Thu Mar 28, 2024 6:10 pm

All times are UTC+01:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed May 15, 2013 9:08 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Το θέμα είναι λίγο διτό, αν και γενικά είχα στο μυαλό μου συζητήσεις με θέμα ασφάλειες υγείας στην Ελβετία. Γενικά, οι ασφάλειες υγείας είναι ιδιωτικές και υποχρεωτικές για όλους τους κατοίκους μετά από κάποιους μήνες διαμονής στη χώρα, ανεξάρτητα από το αν έχει κάποιος δουλειά ή όχι (αν και με 3.1% ανεργία αυτή τη στιγμή αυτό δεν είναι θέμα). Οι τιμές παίζουν από 250CHF-300CHF το μήνα και πάνω και το σύστημα δουλεύει με ένα όριο (λέγεται franchise στο γαλλόφωνο κομμάτι) αντιστρόφως ανάλογο με το μηνιαίο κόστος το οποίο καλύπτεται πάλι από τον ασφαλισμένο κάθε χρόνο. Για παράδειγμα, αν το κόστος για γιατρούς και φάρμακα για κάποιον είναι 1000CHF για ένα χρόνο, τα πληρώνει εξ'ολοκλήρου από την τσέπη του αν το franchise του είναι π.χ. 2000CHF. Μετά το όριο αυτό, πληρώνει μικρό ποσοστό ή και τίποτα. Ουσιαστικά οι ασφάλειες είναι φτιαγμένες ώστε να καλύπτουν μεγάλα ποσά, τα οποία πιθανό ο ασφαλισμένος να μην μπορούσε να καλύψει (π.χ. εγχειρήσεις των 100K CHF) και όχι λίγες επισκέψεις σε ένα γιατρό ή απλές εξετάσεις. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, και για τα δεδομένα της χώρας, αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Προσωπικά η πιο "φτηνή" εταιρία που έχω βρει και χρησιμοποιώ είναι η Assura (www.assura.ch). Για ξένους που ανήκουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες (π.χ. φοιτητές, ερευνητές, νταντάδες και κάποιες άλλες) υπάρχει ένα παραθυράκι στο νόμο που λέει ότι μπορείτε να καλύπτεστε και από διεθνής ασφάλειες. Όσο ήμουν φοιτητής έκανα χρήση αυτού, και με ΠΟΛΥ φτηνή ασφάλιση στην Swisscare (www.swisscare.ch) είχα πλήρη κάλυψη. Οπότε κατά περίπτωση, δείτε το και αυτό.

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Mon May 26, 2014 12:58 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 04, 2013 11:07 am
Posts: 12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΞΕΚΙΝΑΩ ΩΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ KRANKENKASSE ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 0774838322 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΣΑΡΑΦΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝ


Top
   
PostPosted: Sun Sep 07, 2014 3:57 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 06, 2014 8:30 am
Posts: 1
Θελω ν ρωτησω αν εχω μια ινερνατιοναλ τυπου ασφαλεια απο την Ελλαδα με καλυπτει κ εδω; η κ εδω πρεπει ν ασφαλιστω ξανα ξεχωριστα εδω;


Top
   
PostPosted: Fri Nov 14, 2014 8:54 am 
Offline

Joined: Fri Nov 14, 2014 8:52 am
Posts: 1
exo apolithi apo tin doulia mou kai exo mpi sto tamio anergias eos tora exo paramoni tipou L eos to telos tou 2013 mporo na tin ananeoso???

_________________
We are the pioneers in providing Testking 642-885 dumps and wikipedia tutorials with 100% exam University of Colorado at Boulder Download our latest testking ISM questions to pass real exam of ECCOUNCIL


Top
   
PostPosted: Tue Dec 02, 2014 10:14 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Tue May 14, 2013 9:12 pm
Posts: 61
Location: Geneva
Quote:
Θελω ν ρωτησω αν εχω μια ινερνατιοναλ τυπου ασφαλεια απο την Ελλαδα με καλυπτει κ εδω; η κ εδω πρεπει ν ασφαλιστω ξανα ξεχωριστα εδω;
Από όσο γνωρίζω ο νόμος στην Ελβετία είναι σαφής. Εκτός από ειδικές κατηρογορίες (researchers, νταντά και κάποια άλλα) κάθε ένας που μένει στην Ελβετία υποχρεούται να αυτασφαλίζεται σε ελβετική ασφαλιστική. Η φτηνότερες που έχω δει, με το μεγαλύτερο franchise option, είναι γύρω στα 250 το μήνα. Η διεθνής ασφάλιση δεν σε καλύπτει νομικά, εκτός αν είσαι στις ειδικές κατηγορίες.

_________________
Marios


Top
   
PostPosted: Wed Sep 06, 2017 9:51 am 
Offline

Joined: Sun Jun 18, 2017 7:26 pm
Posts: 12
Φανταζομαι αναλογα με την ασφαλεια εχεις αλλες παροχες οπως ισχυει και παντου?


Top
   
PostPosted: Tue Aug 14, 2018 5:43 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 14, 2018 5:34 pm
Posts: 1
Καλησπέρα σας ,
είμαι νέα στην Ελβετία μόλις 2 βδομάδες..Εχω ζητήσει μεταφορά παροχων ανεργίας στην Ελβετία από Ελλάδα για 3 μήνες ..Ωστόσο δεν γνωρίζω αν σαν άνεργη εδώ καθώς έχω κάνει ήδη την εγγραφή μου στο RAV είμαι υποχρεωμένη να κάνω ασφάλεια υγείας?

Παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος θα εκτιμόυσα την βοήθεια του?

Ευχαριστώ


Top
   
PostPosted: Wed Oct 24, 2018 4:02 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 24, 2018 3:57 pm
Posts: 1
Kalispera sas, egw prosopika anagkistika na kanw asfaleia ygeias apo thn stigmh pou metakomisa elvetia parolo pou eixa international asfaleia.

Omws katafera na glytwsw tous prwtous 3 mhnes phgainontas sthn Helsana, epidh anelave ton fakelo m enas broker ellinas apo mia etairia paroxhs yphresiwn broker asfalisis sti genevi.

Skandalakis legotane den thumamai to til tou alla h etairia legete spartagroup kai kserw oti analamvanoun para polous ellines pou molis irthan elvetia.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+01:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited